Image

  Mazur Gostynin

  Miejski Klub Sportowy Mazur Gostynin

  Adres


   Sportowa 1
   09-500
   Gostynin
   Mazowieckie

  Kontakt


  Telefon (24) 235 33 97
  Fax (24) 235 33 97
  Tel. komórkowy
  Adres email mazur.gostynin@op.pl

  Historia


   

  Powstanie Klubu Sportowego Mazur Gostynin

  Klub Sportowy Mazur Gostynin powstał w 1926 roku. Prezesem klubu został mecenas M.Święcicki, który pełnił tę funkcję do najazdu hitlerowskiego. Działacze i zawodnicy Mazura starali się o to, by być pierwszymi na boisku, a także w życiu osobistym.Największym problemem gostynińskiego sportu był brak stadionu z prawdziwego zdarzenia.

  W 1927 roku narodził się projekt takiego obiektu. W komitecie Przysposobienia i Wychowania Fizycznego powstała myśl o stworzeniu wzorowego ośrodka wychowania fizycznego w Gostyninie. Miasto ofiarowało dziesięć morgów ziemi położonej kilometr od miasta.Bagnisty i nierówny teren został osuszony i zniwelowany. Od strony północnej płynęła rzeka, a od strony południowej były wejścia zapraszające młodzież i społeczeństwo miasta na stadion. Część boiska stanowił uroczy lasek, tworzący jeden z najpiękniejszych zakątków miasta. Teren otoczony został parkanem, dookoła którego biegł żywopłot akacji. Wśród drzew stanęła stylowa, drewniana trybuna na 400 miejsc, z lożami i amfiteatralnie rozmieszczonymi ławkami dla widzów. Niedaleko trybun położona była strzelnica dla broni małokalibrowej, o długości 50 metrów. Urządzenia strzelnicy odpowiadały wszelkim wymaganiom sportowym. Inwestycją, która nigdy nie została wykonana, był projekt ogrodu jordanowskiego dla dzieci.W dniach 29 i 30 września 1928 roku Gostynin, a z nim cały powiat, święcił uroczystość otwarcia stadionu i poświęcenia pierwszego sztandaru Oddziałów Przysposobienia Wojskowego. Obiekt przyjął nazwę: „Stadion im.Marszałka J.Piłsudskiego”. Komitet poczynił starania, by uroczystość zaszczycić swą obecnością Ignacy Mościcki. Międzywojenna działalność sportowa Klubu. Po otwarciu stadionu, młodzież szkolna i sportowcy szybko zapełnili boisko. Działacze sportowi robili wszystko, ażeby na stadionie było rojno od młodzieży. Urządzano regularnie imprezy sportowe, obozy wychowania fizycznego, przysposobienia wojskowego. Sport dostał nowy bodziec do działania. Mazur posiadał silną drużynę piłkarską, która od 1933 roku walczyła w klasie B. Najbardziej aktywna działalność sportową Mazur prowadził od 1935 roku. Powstały sekcje: lekkoatletyczna i piłki siatkowej. Dzięki wysokiemu poziomowi sportowemu, jaki reprezentowali sportowcy Mazura, do Gostynina zaczęły przyjeżdżać pierwszoligowe kluby.

  W 1934 roku zawodnicy Lecha Poznań organizowali na stadionie w Gostyninie obóz szkoleniowy. Przed rozpoczęciem obozu kolejarze poznańscy wybudowali basen pływacki na rzece przepływającej przez las obok stadionu. Służył on przez długie lata zawodnikom do treningów, a do 1939 roku młodzieży i społeczeństwu Gostynina. Basen miał wymiary 25 na 5 metrów.W 1935 roku, przed olimpiadą w Berlinie, Klub Sportowy Mazur zorganizował zawody lekkoatletyczne, w których uczestniczyły takie sławy sportu, jak Gierutto, Pławczyk, Lokajski i Noij. W 1933 roku działacze sportowi postarali się o imprezę z udziałem mistrza olimpijskiego z 1932 roku i mistrza świata w biegu na 10tyś. metrów J. Kusocińskiego. Była to impreza, na której padł rekord frekwencji widzów na stadionie. Na trybunach zabrakło miejsc i wokół okalającego stadion płotu ustawił się szeroki szpaler widzów. Impreza ta pokazała, że Gostynin posiadał dobrych działaczy sportowych.

  Wspaniałą kartę klubowego sportu zakończyła nagle wojna. Wielu sportowców miasta Gostynina zapisało się chlubnie w walce za naszą i innych wolność na wszystkich frontach. Wielu zginęło w obozach i na skutek egzekucji hitlerowskich. Prezes Klubu Sportowego Mazur Gostynin M.Święcicki, rozstrzelany został pierwszego grudnia 1939 roku z innymi działaczami i obywatelami miasta w lesie, w Woli Łąckiej, pod Gostyninem. Przedwojenni działacze i zawodnicy byli znani i szanowani przez społeczeństwo miasta za osiągnięcia sportowe i postawę życiową. Tragicznie, ale godnie, Klub Sportowy Mazur Gostynin zakończył swoją działalność Odrodzenie Mazura po wojnie. Rok 1945 przyniósł zakończenie wojny. Życie sportowe miasta zaczęło odżywać. Poszukiwano przedwojennych działaczy i sportowców. Grupa młodzieży, przyszłych piłkarzy, zabrała się do pracy. Kontynuacja działalności po wojnie spoczęła w rękach Harcerskiego Klubu Sportowego Mazur, którego założycielem był znany działacz harcerski i sportowy Jan Matuszewski.

  Klub posiadał dwie sekcje: piłki nożnej i lekkiej atletyki, a oparty był wyłącznie na młodzieży harcerskiej.Od roku 1953 w Gostyninie, po zmianie nazwy, istniał już tylko jeden – Klub Sportowy Mazur. Sekcja piłki nożnej.

  Na początku lat 50 – tych wybijającą sekcją w Klubie była sekcja piłki nożnej, która odnosiła sukcesy na terenie byłego województwa warszawskiego. Z działaczy tego okresu przypomnieć należy nazwiska: Świderski, Garstka, Suchodolski, Pawlak, Obszyński, Osipowicz, Modrzejewski.

  W 1958 roku piłkarze awansują do klasy B, a cztery lata później do klasy A. Na początku lat 60 – tych grała już z sukcesami w lidze drużyna juniorów. Występowali w niej: B. Niedzielski, S. Tomaszewski,W. Kostkiewicz, W. Piotrowski, M. Raciborski, B. Fligiel, L. Ogłodziński, Z. Michalski,J. Truszkowski, W. Przybyliński i wielu innych. W takim składzie młodzi piłkarze awansowali do ligi międzywojewódzkiej. Drużyna seniorów pod koniec lat 60-tych przezywała poważny kryzys, spadając nawet do klasy C. Dopiero w sezonie 1971/1972, pod wodzą instruktora S. Trojanowskiego, awansowała po dziesięciu latach ponownie do klasy A.

  Przełom w działalności Klubu to rok 1975, kiedy nastąpiły poważne zmiany podyktowane reorganizacją w strukturach sportu. Klub otrzymał przedrostek MZKS, Międzyzakładowy Klub Sportowy, co oznaczało, że finansowo został zdany na łaskę miejscowych zakładów pracy i instytucji. Ówczesny prezes S. Marciniak, wraz z całym zarządem zaczęli od wprowadzenia nowych struktur organizacyjnych w życie. Nawiązywali kontakty z dyrektorami zakładów pracy, aby zapewnić na działalność środki finansowe, z którymi zawsze były kłopoty. Efektem było to, że klub nie miał długów, a podstawowy sprzęt i środki transportu były zapewnione. Sekcje zaczęły się dźwigać z trudnego okresu. Juniorzy, pod wodzą instruktora Stanisława Bielińskiego, awansowali do ligi wojewódzkiej.Seniorzy natomiast zaprzepaścili szansę na awans i pod wodzą Bogusława Moraczewskiego zaczęli odrabiać straty. W tym okresie powstała trzecia drużyna piłkarska, złożona z młodych chłopców, celem naturalnego szkolenia i selekcji.Seniorzy po sezonie 1977/1978 awansowali do klasy międzywojewódzkiej, nie utrzymując się w niej.

  Początek lat 80-tych nie był zbyt dobry dla piłki nożnej. Młodzież osiągała wysokie wyniki, ale seniorzy spadli do klasy A i zajmowali w niej ostatnie miejsce. Nowym trenerem został zawodnik Startu Łódź M. Wroniak, ale żeby cokolwiek zrobić potrzebne były pieniądze, których ciągle brakowało. Lata 1982/1983 to średnie występy seniorów w klasie A, a juniorzy uczestniczą w rozgrywkach ligi wojewódzkiej. Systematycznie rósł poziom sportowy, co doprowadziło do awansu seniorów do ligi międzyokręgowej. Lata 80-te to systematyczna praca w czterech sekcjach Klubu. Seniorzy występowali w lidze międzyokręgowej, juniorzy w lidze okręgowej, juniorzy młodsi i trampkarze Gostynin lidze wojewódzkiej.

  W sezonie 1987/1988 Klub zaprzepaścił niepowtarzalną szansę awansu do III ligi, zajmując po rundzie jesiennej drugie miejsce w tabeli. Powodem tego było odejście z drużyny czołowych zawodników i brak odpowiedniego sponsora. W sezonie 1990/1991 to reorganizacja ligi, w wyniku, czego seniorzy spadają do ligi okręgowej. Drużynę opuściło kilku czołowych zawodników. Powodem były transfery i rezygnacja z gry. Juniorzy starsi grali w lidze okręgowej, juniorzy młodsi i trampkarze w swoich ligach wojewódzkich.W sezonie 1990/1991 w sekcji piłki nożnej funkcjonowało już sześć grup wiekowych. Przybyły: drużyna trampkarzy młodszych i żaków. Wszystkie zespoły uczestniczące w rozgrywkach złożone były z chłopców znacznie młodszych od przeciwników.Po rundzie jesiennej sezonu 1991/1992 zespół seniorów prowadzony przez W. Adamskiego zajął czwarte miejsce w lidze okręgowej. Rok 1992 rozpoczął się niezbyt pomyślnie dla Klubu. O zwolnienie z pełnionych funkcji poprosili K. Podleśny oraz J. Robacki. Jednakże do końca roku udało się utrzymać wszystkie zespoły uczestniczące w rozgrywkach. Drużyny w bardzo trudnej sytuacji finansowej i kadrowej plasowały się na przyzwoitych pozycjach.

  Sezon 1993/1994 przyniósł nawet niezłe efekty, pomimo wielu przeciwności losu. We wrześniu 1993 roku zawieszone zostały drużyny młodzików i juniorów młodszych. Pomimo ogromnego zainteresowania młodzieży treningami, klub nie był w stanie zapewnić im udziału w treningach i współzawodnictwa w rozgrywkach kalendarzowych ze swoimi rówieśnikami. Na bazie ostatnich doświadczeń Zarząd Klubu Mazur Gostynin, nie widząc dalszej realnej możliwości pozyskiwania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych, wystarczających na normalne funkcjonowanie Klubu, 1 stycznia 1994 roku podjął decyzję o zawieszeniu działalności. Chcąc ratować honor gostynińskiej piłki nożnej, zarząd Klubu skierował pismo do głównego opiekuna i sponsora Rady Miejskiej o możliwość włączenia Klubu do struktur organizacyjnych Ośrodka Sportu i Rekreacji, i tak też się stało.

  Od 1994 roku zawodnicy reprezentowali gostynińską piłkę nożną. 

  Sekcja lekkiej atletyki.

  W latach 50-tych prężnie rozwijała się w Klubie sekcja lekkiej atletyki, członkiem, której w owym czasie był trener kadry narodowej oszczepników T. Paprocki, osiągający w owym czasie wyniki w granicach 60m.Lata 1962-1967 to sukcesy gostynińskiej lekkiej atletyki.

  Zawodnicy Mazura walczą w trzeciej lidze. Czołowi zawodnicy to: B. Ostrowski,B. Śmiałkowski, J. Obszyński, K. Suwalski, M. Warabida, M. Matecki,L. Kopiec, J. Rychlewski, S. Tokarski, J. Pech, L. Pawikowski,B. Spychalska, W. Spychalski, E. Czopiewska, B. Stalkowska, E. Obszyński, L. Obszyński, R. Płaszaj, A. Śmiałkowska, J. Gołaszewska.Za największe sukcesy należy uznać mistrzostwo Polski juniorów Jana Pecha w biegu na 400m, z wynikiem 49,1s. Dwóch zawodników klubu reprezentowało województwo warszawskie na zawodach z okręgiem Magdeburg, byli to: J. Pech i L. Pawikowski. Ponadto J. Pech zajął szóste miejsce w biegu na 400m w Mistrzostwach Europy w Lipsku. Lata 1972-1975 to okres budowy od podstaw drużyny lekkoatletycznej. W 1973 roku sportowcy Mazura w mistrzostwach województwa nie dali szans nikomu.Od 28 kwietnia 1979 roku pięknie położony stadion w Gostyninie, nosi imię Janusza Kusocińskiego. Uczczono w ten sposób pamięć zamordowanego prze hitlerowców sportowca.Dzięki takim zawodnikom i zawodniczką jak A. Świętlicki,A. Szewczyk, M. Cieślak, W. Adamski, J. Syska, koniec lat 70 –tych to pasmo sukcesów. Klub zdobywał wiele tytułów na mistrzostwach województwa i reprezentowany był na mistrzostwach Polski. Startował także w zawodach o wejście do drugiej ligi, a A. Świętlicki i J.Syska byli członkami kadry narodowej.Sekcja piłki siatkowej. W latach 1967-1970 powstała i pracowała sekcja piłki siatkowej, która nawet na początku odnosiła sukcesy. Potem z różnych względów sekcja została zawieszona.Jesienią 1975 roku reaktywowano w Klubie sekcję piłki siatkowej, opierającą się na Technikum Budowlanym w Gostyninie. Trenerem zostaje W.Chruściński.

  Niestety sekcja nie spełniała pokładanych w niej nadziei. Początek lat 80-tych to pasmo sukcesów klubowej piłki siatkowej. Kobiety i mężczyźni zdobywali w rozgrywkach okręgowych praktycznie wszystko, co było do zdobycia. Pracowali oni jednak praktycznie tylko dla siebie, bo zainteresowanie ze strony społeczeństwa było niewielkie,a młodzież przechodząca z grupy młodzików do starszej przestawała grać.Lata 1982 -1983 były znów dobre dla piłki siatkowej dziewcząt. Zajmowały one czołowe miejsca pod opieką A. Nowogórskiej i L. Pawikowskiej. Siatkarze spadli niestety z ligi międzywojewódzkiej. Poziom rozgrywek był wysoki, ale zabrakło trochę szczęścia. Juniorzy starsi reprezentowali województwo płockie w rozgrywkach makroregionu.W turnieju półfinałowym zajęli trzecie miejsce. Nieco gorzej dawali sobie radę juniorzy młodsi i młodzicy.W latach 1984-1986 sekcja piłki siatkowej walczyła o przetrwanie. Udało się, bo oparta na utalentowanej młodzieży szkolnej, Juniorzy starsi awansowali do półfinałów makroregionu centralnego, a juniorzy młodsi brali udział, z sukcesem, w eliminacjach o wejście do ligi międzywojewódzkiej.Do walki w eliminacjach o ligę między wojewódzką mocno przygotowywali się w tym okresie seniorzy.Koniec lat 80-tych to występy w lidze międzywojewódzkiej, a w drużynie wyróżniali się: P. Czerwiński, i J. Dudkiewicz. Powodem nie osiągano lepszych wyników, był brak odpowiedniej bazy treningowej, pełno wymiarowej hali, a także małe zainteresowanie mieszkańców miasta tą dyscypliną sportu.

  Te same powody były przyczyną zawieszenia sekcji piłki siatkowej. Sekcję żeńską zawieszono w 1988, zaś męską w 1990 roku.

  Reaktywacja Miejskiego Klubu Sportowego Mazur Gostynin.

  Na początku 2000 roku dla ratowania piłki nożnej w Gostyninie powstała grupa inicjatywna, w której skład wchodzili: J. Piotrowicz, G. Nowicki, A. Reder, T. Zaremba, B. Moraczewski, J. Syska, W. Stefaniak, B. Klejna, A. Andrzejewski, G. Kina, M. Małecki, K. Żabicka, K. Kiereś, A.Pietrzak, Z. Szustak.Na zebraniu, które odbyło się 24 marca, rozważano problem czy powołać nowy, czy reaktywować stary, upadły siedem lat temu Klub. Postanowiono wrócić do dawnej nazwy Mazur i kontynuować jego tradycje sportowe, sięgające przecież połowy lat dwudziestych dwudziestego wieku. Na Walnym Zebraniu Członków Klubu, w dniu 26 czerwca 2000 roku, został zatwierdzony nowy Statut Stowarzyszenia.

  Stowarzyszenie nosi nazwę: Miejski Klub Sportowy Mazur Gostynin.

  Klub jest organizacją życia sportowego, posiada osobowość prawną i jest klubem wielosekcyjnym. MKS Mazur obejmuje swym zasięgiem teren powiatu gostynińskiego. Siedzibą Klubu jest miejscowość Gostynin, powiat Gostynin i województwo mazowieckie.

  Godłem Mazura jest herb Gostynina, barwy Klubu to kolory niebiesko-biało-czerwone. Odznaką Klubu jest herb miasta w wplecionymi literami MKS „Mazur” Gostynin, flaga klubu niebiesko-biała. Po cyklu kolejnych zebrań, na których omawiano wszelkie sprawy dotyczące wznowienia działalności Klubu, dnia 18 lipca 2000 roku reaktywowano Miejski Klub Sportowy Mazur Gostynin.Prezesem została B. Ostrowska–Klejna, wiceprezesami T. Zaremba i W. Adamski, sekretarzem Z. Szustak, skarbnikiem K. Podleśny. W skład zarządu weszli jeszcze J. Robacki i W. Stefaniak.

  W sezonie 2011/2012 seniorzy wygrywają Ligę Okręgową i awansują do IV Ligi. W 2012 roku odbywa się długo oczekiwany walny zjazd sprawozdawczo-wyborczy. Po nim wybrano nowy zarząd, który na prezesa klubu powołał Grzegorza Sławińskiego. W sezonach 2012/13 i 2013/14 klub występował w rozgrywkach IV Ligi Mazowieckiej Grupy Północnej, po raz pierwszy w XXI wieku, pod kierunkiem trenera Waldemara Figurskiego, zespół seniorów utrzymał się na tym poziomie rozgrywek. 

   

  Historycznym wydarzeniem były konfrontacje ze spadkobiercą dwukrotnego Mistrza Polski - MKS Polonią Warszawa. W pierwszym meczu na Konwiktorskiej Mazur przegrał 0:2, w rundzie rewanżowej pierwszy mecz 25 maja 2014 r. przerwany w 61 minucie z powodu burzy, zakończono remisem 0:0, w dogranych 29 minutach goście zdołali wygrać 1:0. 

  Klub z Gostynina wychował także Młodzieżowych Reprezentantów Polski. 17-letni Damian Dombrowski z Wisły Płock jest trzecim wychowankiem w historii Mazura Gostynin, który otrzymał powołanie do Młodzieżowej Reprezentacji Polski: – Wcześniej byli to Łukasz Frątczak, który wystąpił w dwóch meczach kadry U-17 z Litwą u trenera Dariusza Dziekanowskiego, powołany po Mistrzostwach Makroregionu rozegranych u nas. Epizod w reprezentacji młodzieżowej miał także Piotr Dutkiewicz – powiedział wiceprezes klubu Wiesław Adamski.W koszulkach z orłem na piersi wystąpili także dwaj piłkarze Mazura na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Ulicznej. Był to poza Dutkiewiczem także Robert Ratajski.

  W sezonie 2015/16 seniorzy Mazura Gostynin występowali w rozgrywkach IV Ligi Mazowieckiej, zajęli w niej 14 miejsce i nie utrzymali się w rozgrywkach.

   

  W sezonie 2016/17 zespół seniorów występował w Płockiej Lidze Okręgowej a trenerem był grający zawodnik Piotr Dutkiewicz. W tym sezonie Mazur wygrał rozgrywki i powrócił do IV Ligi. W czynną działalność zaangażował się sponsor - firma rodzinna IZOLBET Pana Kazimierza Majchrzaka.

  W sezonie 2017/18 seniorzy awansowali do rozgrywek IV Ligi, trenerem został Waldemar Figurski i po zajęciu 13 miejsca po raz drugi w XXI wieku zespół utrzymał się w IV Lidze.

  Od 1 lipca 2018 roku trenerem pierwszego zespołu został były zawodnik ekstraklasowej Wisły Płock z lat 90. - Artur Kapela.

  Drużyny


   

  SENIORY

  Kadra seniorów na rundę wiosenną 2021/22 Płockiej Ligi Okręgowej:

  Kamil Augustyniak

  Hubert Borowy

  Mateusz Dobieński

  Piotr Dutkiewicz

  Maciej Gajewski

  Jakub Gapiński

  Arkadiusz Górecki

  Michał Jędrzejczak

  Michał Kaszubski

  Bartosz Komorowski

  Maciej Kowalski

  Dariusz Kurkowski

  Kacper Martyniuk

  Michał Matecki

  Patryk Matusiak

  Krystian Pawełkiewicz

  Eryk Przybylski

  Wiktor Smyczyński

  Igor Solarski

  Jakub Stachowski

  Piotr Szulczewski

  Kamil Woźniak

  Eryk Wydrzyński

  Paweł Znyk

  trener: Arkadiusz Szulczewski

  Przybyli: Piotr Szulczewski (Wisła Duninów), Michał Kaszubski (wychowanek), Igor Solarski (wychowanek / powrót z SSM Wisła Płock)

  Odeszli (w porównaniu z rundą jesienną 2021/22): Robert Ratajski (GKS Baruchowo), Rafał Wilamowski (Szopen Sanniki)

   

  trampkarze

  Trener: Piotr Dutkiewicz tel. 505 643 082

  C1 TRAMPKARZ U-15 rocznik 2007 i mł

  Kadra:

  Kadra Mazura Gostynin w Rundzie Wiosennej 2022:

  - Gaspar Browarski

  - Jakub Brzozowski

  - Max Dobrowolski

  - Adam Dubielak

  - Dawid Fafiński

  - Miłosz Fafiński

  - Mateusz Fiebig

  - Paweł Gałecki

  - Patryk Gałecki

  - Szymon Jaros

  - Szymon Jasiakiewicz

  - Mikołaj Jasiński

  - Sebastian Kowalski

  - Oliwier Misztal

  - Jakub Smardzewski

  - Sebastian Szczepanek

  - Oskar Tarczyński

  - Sebastian Urbański

  - Mateusz Wróblewski

  - Piotr Ziółkowski

  - Szymon Zywert

   

   

  U 10

  Trener: Przemysław Woźniak tel. 511 118 425

  U 12

  Kadra młodzików D2 na sezon 2021/22 Runda Wiosenna - II Liga Okręgowa D2 Płock

  Miłosz Andrzejczak

  Bartosz Figaszewski

  Filip Frątczak

  Mikołaj Jaros

  Kacper Kaliński

  Michał Lusa

  Natan Matusiak

  Norbert Mąkulski

  Katarzyna Myszkowska

  Łukasz Ograbek

  Adam Piętka

  Adrian Prusaczyk

  Liwia Sudomir

  Marcel Szymański

  Michał Ujazdowski

  Miłosz Waciński

  Jakub Zieliński

  trener: Arkadiusz Szulczewski tel. 509 125 765